Kvalitet, Service, Utbud

Templars Gear PT6 Tactical Belt M Ranger Green

Artnr: 32372
899 kr
Färg:
Storlek:
SMLXL

I lager. Leveranstid 1-3 dagar.
På fjärrlager. Leveranstid 2-3 veckor.
Endast få kvar i lagret (1 st)
På fjärrlager. Leveranstid 2-3 veckor.
  •  Fraktfritt över 899:-
  •  Leverans 1-3 dagar
  •  Flexibel betalning med SVEA
Produktbeskrivning

Templars Gear PT6 Tactical Belt

Templars Gear PT6 Tactical Belt är ett lätt, smidigt och komplett bältessystem utvecklat för professionella användare och krävande miljöer. Det kombinerar låg vikt, stabilitet och snabbhet i hantering – perfekt för militär, polis och airsoftspelare som vill bära utrustning effektivt utan att kompromissa med komfort.

Stabilitet och funktion

PT6 består av ett laserskuret MOLLE-ytterbälte och ett innerbälte med kardborre, vilket gör att du enkelt kan ta av eller sätta på ytterbältet utan att behöva lossa hela systemet. Innerbältet håller både byxorna på plats och fungerar som fästyta för ytterbältet, vilket skapar ett extremt stabilt och vibrationsfritt fäste även under rörelse.

Det laserskurna MOLLE-systemet gör det möjligt att fästa fickor, hölster och annan utrustning med hög precision, samtidigt som vikten hålls till ett minimum. Tack vare den ergonomiska konstruktionen och det lätta materialet väger hela systemet – inklusive innerbälte – endast 150 gram.

Kompatibilitet

Templars Gear PT6 Tactical Belt är fullt MOLLE-kompatibelt och fungerar med alla standardiserade fickor, magasinshållare och hölster. Det kan kombineras med utrustning från Templars Gear, Spiritus Systems eller andra tillverkare som använder MOLLE-standard. Systemet är tillgängligt i flera färger och storlekar för att passa olika operativa behov.

Mått & vikt (ca)

Vikt: 150 g (med innerbälte)
Bredd: 4,5 cm

Denna storlek kan justeras mellan 85-110cm
Material: Cordura®-baserat laserskuret laminat

Tips: Kombinera med Templars Gear Fast Magazine Pouches eller Dump Bag INTER för en komplett och lätt stridsbälteskonfiguration.

 

 

Läs mer
Stäng
Recensioner
Drift & produktion: Wikinggruppen