Tokyo Marui var först med att tillverka ett elektriskt hagelgevär med tre separata pipor.
AA-12an var den modellen som kom först och de yttre delarna är mestadels plast, men den väger ändå in på nästa fyra kg så det är givetvis hög kvalité.
Alla tre piporna har separata hopupjusteringar för bättre precision.
Skjuter semi och full auto och 3 kulor vid varje cykel på gearboxen.
Drivs av 7.4v lipobatteri(ingår ej)
Magasinet som kommer med är ett 93 kulors standard mag men det finns även ett 3000 kulors trumm magasin för den som vill gå all in!
Gearboxen som sitter innuti har tre cylindrar för jämnt luftryck i alla piporna.
Tokyo Marui är en av världens ledande tillverkare och räknas av många som airsoftens grundare. Deras design på växellåda har lagt grunden för hur de flesta tillverkare designar sina växellådor idag. Termen "TM-Standard" förekommer frekvent i uppgraderings sammanhang.
Precis som andra japanska företag ligger kvalité och innovation i fokus och det är detta som fortfarande håller Tokyo Marui i toppen efter flera decennier.