Kvalitet, Service, Utbud

GGG Ammo .308 Win 168gr HPBT Sierra Matchking 20/Box

Artnr: 37805
419 kr
I lager. Leveranstid 1-3 dagar.
På fjärrlager. Leveranstid 2-3 veckor.
Endast få kvar i lagret (2 st)
På fjärrlager. Leveranstid 2-3 veckor.
  •  Fraktfritt över 899:-
  •  Leverans 1-3 dagar
  •  Flexibel betalning med Klarna
Produktbeskrivning

GGG .308 Win 168gr Sierra MatchKing är en högkvalitativ matchammunition utvecklad för skyttar som kräver maximal precision och konsekvent prestanda. Patronen är laddad med den välkända Sierra MatchKing® HPBT-kulan, en av de mest använda kulorna inom tävlings- och långhållsskytte.

Kulans Hollow Point Boat Tail-design (HPBT) ger mycket god aerodynamik, vilket resulterar i flack kulbana, hög stabilitet och minskad vindkänslighet. Detta gör ammunitionen idealisk för skytte på längre avstånd där precision är avgörande.

Med en kulvikt på 168 grains (10,89 g) och en utgångshastighet runt 805 m/s levererar denna patron konsekvent prestanda och jämna träffbilder. Den höga tillverkningsprecisionen gör att den ofta kan mäta sig med handladdad matchammunition.

GGG använder hylsor av mycket hög kvalitet, som är noggrant producerade och polerade för att uppfylla både civila och militära standarder. Hylsorna är dessutom återladdningsbara, vilket gör ammunitionen attraktiv även för handladdare.

Denna ammunition är ett optimalt val för tävlingsskytte, träning och precisionsskytte, där repeterbarhet och precision är avgörande faktorer.

Specifikationer

  • Tillverkare: GGG

  • Kaliber: .308 Winchester

  • Kulvikt: 168 grains / 10,89 g

  • Kultyp: Sierra MatchKing HPBT

  • Utgångshastighet: ca 805 m/s

  • Ballistisk koefficient: ca 0.462

  • Hylsa: Mässing (återladdningsbar)

  • Antal per förpackning: 20 skott

FAQ

Vad är denna ammunition bäst lämpad för?
Den är utvecklad för match- och långhållsskytte där hög precision och konsekvens är avgörande.

Vad innebär HPBT-kula?
HPBT står för Hollow Point Boat Tail, vilket ger bättre aerodynamik och stabilitet i luften.

Är den bra för jakt?
Nej, MatchKing är en matchkula och inte optimerad för jakt utan för precision och träffbild.

Går hylsorna att ladda om?
Ja, hylsorna är av hög kvalitet och kan återanvändas vid handladdning.

Hur många patroner ingår?
20 skott per ask.

Ett självklart val för skyttar som vill maximera precision och konsekvens vid träning och tävling.

Läs mer
Stäng
Drift & produktion: Wikinggruppen