Specna Arms PBS-1 PRO är en realistisk ljuddämpare utvecklad för AK-plattformar inom airsoft, inspirerad av den klassiska sovjetiska PBS-1-dämparen som användes på AK-karbiner.
Dämparen är tillverkad i CNC-bearbetad anodiserad aluminium, vilket ger en robust och slitstark konstruktion samtidigt som vikten hålls relativt låg. Den är designad för att ge vapnet ett mer autentiskt utseende samtidigt som den kan bidra till att dämpa ljudet något vid airsoftskytte.
Insidan består av flera interna dämpkammare med polymerdiskar och fjädrar som hjälper till att bryta upp luftflödet från skottet. Konstruktionen är dessutom helt demonterbar, vilket gör det möjligt att ändra dämpmaterial eller installera till exempel en tracer-enhet.
Med den medföljande adaptern kan ljuddämparen monteras på både 24 mm CW-gängor (vanligt på AK) och 14 mm CCW-gängor, vilket gör den kompatibel med många olika airsoftrepliker.
Detta gör PBS-1 PRO till ett populärt tillbehör för spelare som vill bygga en AK-replika med autentisk stil eller få en mer taktisk front på sitt gevär.
Specifikationer
FAQ
Vilka vapen passar ljuddämparen till?
Den är främst designad för AK-repliker, men kan även användas på andra airsoftvapen med 14 mm CCW-gänga via adapter.
Vilken gänga använder den?
Standard är 24 mm CW, men en adapter för 14 mm CCW ingår.
Är dämparen demonterbar?
Ja, konstruktionen är helt demonterbar vilket gör den enkel att modifiera eller serva.
Vilket material är den tillverkad i?
Den är tillverkad i anodiserad aluminium för bra hållbarhet och låg vikt.
Passar den till tracer-enheter?
Ja, eftersom konstruktionen är demonterbar kan vissa tracer-enheter installeras inuti dämparen.
Beställ Specna Arms PBS-1 PRO och ge din AK-replika ett klassiskt och taktiskt utseende.