Titan High Speed Digital Charger är en robust och lättanvänd laddare för LiPo- och Li-Ion-batterier som används inom airsoft och andra hobby-applikationer. Denna modell har en extra snabb laddningskapacitet på upp till 1500 mAh per timme, vilket gör att dina batterier blir klara snabbare jämfört med många standardladdare.
Laddaren är kompatibel med flera spänningsnivåer (7.4 V, 11.1 V och 14.8 V) och har inbyggda funktioner för att balansera varje cell under laddning, vilket bidrar till längre batterilivslängd och säker drift.
Utöver laddning kan enheten också användas som batteritestare, där den kan mäta spänningen direkt på batteriet utan att vara ansluten till ett vägguttag — praktiskt när du vill kontrollera batteriets status inför spel eller träning.
Titan High Speed Digital Charger är ett bra val för dig som vill ha en snabb, pålitlig och multifunktionell laddningslösning för dina LiPo- och Li-Ion-batterier, oavsett om det gäller replikor, elektronik eller andra system där batteridrift är viktig.
FAQ
1. Vilka batterier kan jag ladda med denna laddare?
Du kan ladda LiPo- och Li-Ion-batterier med denna laddare, inklusive batterier med spänningarna 7.4 V, 11.1 V och 14.8 V.
2. Hur snabb är laddningen?
Laddaren har en hög laddningseffekt på upp till 1500 mAh per timme, vilket gör att batterier blir laddade snabbare än med många standardmodeller.
3. Hur vet jag när batteriet är klart?
Laddaren visar laddningsstatus under processen och stänger av när batteriet är fulladdat, vilket hjälper till att skydda batteriet.
4. Kan jag använda laddaren för att testa batterinivåer?
Ja — laddaren har en funktion för batteritest där du kan kontrollera spänningen direkt på batteriet utan nätström.
5. Är denna laddare lämplig för alla LiPo/Li-Ion-batterier?
Den fungerar med de flesta LiPo- och Li-Ion-batterier som är designade för airsoft och hobbybruk, förutsatt att de ligger inom de spänningsnivåer laddaren stödjer (7.4 V–14.8 V).
Garanti och hantering – batteriladdare
Batteriladdare som denna kräver korrekt hantering för att fungera säkert och för att garantin ska gälla.
Laddaren ska endast användas med LiPo- och Li-Ion-batterier inom de specificerade spänningsområdena. Användning med batterityper som inte stöds (t.ex. NiMH eller LiFe) kan skada både batteriet och laddaren och innebär att garantin upphör att gälla.
Under laddning ska alltid batteriet placeras på ett brandsäkert underlag och övervakas. Använd gärna en LiPo-säkerhetspåse (LiPo Bag) för extra trygghet. Felaktig hantering eller laddning kan innebära säkerhetsrisker och påverkar garantin negativt.
Frysen Airsoft AB friskriver sig från ansvar för skador som uppstår till följd av felaktig hantering. Garantin gäller inte vid felhantering.
Titan High Speed Digital Charger är ett genomtänkt val för airsoft- och LiPo/Li-Ion-användare som vill ha snabb, stabil och flexibel laddning av sina batterier.