Specna Arms Hop-Up Rubber 60° — Blue är en precisionstillverkad hop-up bucking utformad för att passa airsoft AEG-repliker och andra kompatibla hop-up-system. Den sitter inuti hop-up-kammaren och är en central del i den mekanism som applicerar bakspin på BB-kulorna, vilket förbättrar räckvidd och träffbild genom att ge BB:n stabil backspin under utgången ur pipan.
Med en hårdhetsgrad på 60° är denna bucking balanserad för många standardkonfigurationer — inte för mjuk för att tappa lufttäthet under tryck, och inte för hård för att missa backspin när du använder vanlig spelammunition. Dess blå färg gör det enkelt att snabbt identifiera rätt hårdhet vid val eller byte.
Tillverkad i slitstark gummimaterial från Specna Arms är denna hop-up-rubber designad för att tåla repeterade cykler vid vanlig airsoft-användning och ge konsekventa prestandaförbättringar när den kombineras med korrekt innerpipa och hop-up-justering.
Ett nödvändigt reservdelstillägg för dig som vill optimera eller underhålla hop-up-systemet på din airsoftreplika, oavsett om du spelar CQB, utomhus eller tränar precision.
FAQ
Vad gör hop-up-gummit i en airsoftreplika?
Hop-up-gummit applicerar backspin på BB-kulorna, vilket gör att de flyger längre och mer stabilt genom Magnus-effekten.
Vad betyder 60° hårdhetsgrad?
Hårdhetsgraden beskriver hur hårt eller mjukt gummit är. 60° är en balansnivå som fungerar bra för många vanliga AEG-konfigurationer.
Vilken färg är denna hop-up-gummi?
Den är blå, vilket ofta används för att särskilja hårdhetsnivån inom Specna Arms sortiment.
Passar den alla airsoft-repliker?
Den är främst avsedd för AEG-repliker med standard hop-up-system, men kan fungera i andra kompatibla hop-up-kammare beroende på design.
Specna Arms Hop-Up Rubber 60° — Blue är ett robust och noggrant tillverkat hop-up-gummi för airsoftspelare som vill bibehålla eller förbättra räckvidd och träffbild i sina repliker.